W tym artykule dowiesz się na czym polega żłobienie plazmowe. Zapraszam do lektury.

Żłobienie plazmowe

Tak jak w przypadku cięcia plazmą, procesowi żłobienia można poddać każdy metal, który przewodzi prąd elektryczny. Obróbka może być przeprowadzana ręcznie (przez operatora) lub – dla osiągnięcia optymalnych efektów i szybkości – przy użyciu stołu CNC. Podstawowa różnica pomiędzy cięciem a żłobieniem polega na tym, że w przypadku żłobienia plazmowego nie dochodzi do przebicia materiału na wylot. Podczas żłobienia, łuk plazmowy wykorzystywany jest do stopienia materiału, który jest następnie zdmuchiwany przez strumień gazu. W przeciwieństwie do cięcia, palnik ustawiony jest pod kątem, a generowany przez niego łuk jest szerszy. Wszechstronność tego procesu jest szeroka – od wykonywania wycięć, przez oczyszczanie i przygotowanie powierzchni, aż po usuwanie nitów. Dzięki temu znajduje on zastosowanie w wielu branżach, takich jak produkcja, konstrukcje stalowe czy konserwacje.

Plazma vs. inne metody żłobienia

Plazma stanowi doskonałą alternatywę dla żłobienia przy użyciu elektrody węglowej lub metod obróbki mechanicznej. Metoda ta charakteryzuje się wysoką jakością i jednorodnością wykonanych żłobień oraz dużą szybkością obróbki. Jest też znacznie cichsza oraz tańsza w eksploatacji.

Żłobienie plazmowe za pomocą systemu Powermax Hypertherm

Jak w każdym procesie przemysłowym, dobór odpowiedniego wyposażenia jest kluczowy. Przecinarki plazmowe Powermax od firmy Hypertherm stanowią doskonałe rozwiązanie, wyposażone są bowiem w tryb pracy przeznaczony do żłobienia. Hypertherm oferuje również wysokiej jakości materiały eksploatacyjne dedykowane do żłobienia. Umożliwiają one dostosowanie systemu plazmowego do potrzeb profilu produkcyjnego.

Wydajność

W przypadku wykonywania dużych żłobień oraz intensywnego oczyszczania najlepiej sprawdzi się osłona Max Removal, stworzona z myślą o wydajnym usuwaniu dużych ilości stopionego materiału.

Precyzja

Nowa osłona Max Control jest z kolei przeznaczona do płytkiego żłobienia z dużą dokładnością oraz lekkiego oczyszczania powierzchni.
W rozwiązaniach wymagających maksymalnej precyzji, takich jak usuwanie spawów punktowych, najlepszym rozwiązaniem będzie użycie dyszy i osłony precyzyjnej, w połączeniu z niskim (10 A) prądem wyjściowym.

Zasięg

Materiały eksploatacyjne serii HyAccess™ charakteryzują się zwiększoną długością. Dzięki temu, z łatwością radzą sobie ze żłobieniem w miejscach, do których dostęp jest ograniczony.

Podsumowanie

Jak widzisz, zastosowanie plazmy nie kończy się jedynie na cięciu. Dzięki odpowiednio dobranym materiałom eksploatacyjnym możesz w prosty sposób zmienić proces cięcia w proces żłobienia. Technologia plazmowa po raz kolejny dowodzi swojej wszechstronności.

Czy chciałbyś dowiedzieć się więcej o żłobieniu plazmowym? Zapraszamy do kontaktu – chętnie odpowiemy na wszelkie pytania.

Jako autoryzowany przedstawiciel firmy Hypertherm pomożemy Ci również w doborze i zakupie odpowiednich materiałów eksploatacyjnych.

Otinus Polska Sp. z o.o. (dawniej P.W. REMASZ Michał Obrzut) realizuje projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi priorytetowej 1. Wzmocnienie innowacyjności i konkurencyjności gospodarki regionu Działania 1.5 Opracowanie i wdrażanie nowych modeli biznesowych dla MŚP Poddziałania 1.5.3 Wsparcie procesu umiędzynarodowienia przedsiębiorstw Tytuł projektu: Wejście firmy Otinus Polska Sp. z o.o. (dawniej P.W. REMASZ Michał Obrzut) na rynki zagraniczne poprzez udział w targach. Celem projektu jest dywersyfikacja rynków zbytu, wzrost przychodów firmy, wyszukiwanie partnerów na rynkach zagranicznych, a także promocję gospodarczą regionu. Działania prowadzone w ramach projektu przyczynią się do rozpoznawalności polskiej marki na rynkach międzynarodowych. Dofinansowanie projektu z UE: 637 521,65 zł