Przygotowujesz się do zakupu prasy? Nie wiesz w jaki osprzęt ją wyposażyć? W tym artykule podpowiemy jakie są rodzaje oraz do czego służą zaciski przy prasie krawędziowej.

Zaciski jako element prasy – jaką spełniają funkcję?

Prasa krawędziowa jest maszyną służącą do zaginania, najczęściej blachy. Pozwala tworzyć zaprogramowane wygięcia przez zamocowanie obrabianego przedmiotu pomiędzy odpowiednio dopasowanym stemplem i matrycą.

Zaciski służą do zamocowania stempla do naszej prasy. Jest to element, który odpowiedzialny jest za utrzymanie stempli w osi wraz z belką gnącą. Zamocowane bezpośrednio do belki przejmują na siebie sporą część obciążenia powstającego w wyniku procesu gięcia. W związku z powstającym obciążeniem, ważna jest nie tylko ich funkcjonalność ale też wytrzymałość. Nasze zaciski fast-clamps pozwalają na ekspresową wymianę oprzyrządowania zgodnie z wolą użytkownika. Niewątpliwie szybka zmiana narzędzi to nie tylko oszczędność czasu, ale bezsprzecznie większa precyzja oraz wygoda procesu mocowania stempli.

Zacisk dwustronny przód
Zacisk typu Amada Promecam – dwustronny

Jakie rodzaje zacisków występują przy prasach?

W prasach występują dwa rodzaje zacisków. Rozróżniamy je głównie w wyniku sposobu i miejsca zaciskania i przede wszystkim pod względem ich budowy. Jeżeli nie masz pewności jakie zaciski dobrać do swojej prasy krawędziowej skontaktuj się z nami. Nasi technicy pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości.

Zaciski przy prasie krawędziowej – na ich wybór wpływ mają następujące czynniki:

  • siła nacisku prasy oraz wytrzymałość stempli
  • częstotliwość zmiany narzędzi górnych
  • wymiary przestrzeni roboczej prasy
  • wymiary i waga stempli

W prasach krawędziowych rozróżniamy dwie grupy zacisków, wbudowane na stałe lub wymienne.
Maszyny Otinus wyposażone są w wymienne zaciski z szybkim mocowaniem Amada Promecam, do którego narzędzia można dokupić w Polskiej firmie Plasmet. Jest to rezultat rosnącego zapotrzebowania na maszyny na rynku oraz atrakcyjną cenę narzędzi z tym systemem mocowania.

Zaciski wbudowane na stałe jeszcze bardziej przyspieszają wymianę narzędzi. W parze z szybkością idzie też wysoka cena i mała uniwersalność takiego rozwiązania. Liderem tego systemu jest mocowanie WILA New Standard Premium.

Pojedyncze czy dwustronne? – jaki model powinniśmy wybrać?

Zaciski pojedyncze

Jeżeli produkujemy nieskomplikowane wyroby, w większości wypadków wystarczą nam zaciski pojedyncze. Jest to standardowe rozwiązanie w naszych prasach. Pozwalają nam one na zamontowanie stempli od czoła w kierunku operatora. Przy skomplikowanych kształtach przeważnie dochodzi do sytuacji gdzie będziemy zmuszeni na wsunięcie znacznej części detalu w przestrzeń roboczą prasy. Jest to niewygodne i może powodować dodatkowe utrudnienia lub uniemożliwić wykonanie detalu. Co za tym idzie? Użytkownik będzie miał niewątpliwie mniejszą kontrolę nad precyzją wymiarów ze względu na utrudnienie zaginania wąskich C i U kształtnych elementów.

Zaciski dwustronne

Przy standardowych, jednostronnych zaciskach większość kolejnych zagięć będzie musiała być wykonywana od zagiętych wcześniej części obrabianego elementu. Jeżeli planujesz świadczyć usługi gięcia, stawiasz na uniwersalność to bezsprzecznie warto wyposażyć swoją prasę krawędziową w dwustronne zaciski. Dzięki nim będziesz w stanie kontrolować cały proces, zachowując dokładność i efektywność. Zastosowanie zacisków dwustronnych wykluczy wszelkie błędy w wymiarach, wynikające z nieodpowiednich kątów na poprzednich zagięciach. To rozwiązanie pozwoli Ci na prostszy i bardziej przejrzysty proces kontroli jakości wyrobów oraz wykluczy częste pomyłki, wynikające z niedopatrzenia operatora.

Zacisk dwóstronny bok
Zacisk dwustronny – pozwala na zamocowanie stempli w dwóch kierunkach

Praktyczne przykłady zastosowania podwójnych zacisków

W praktyce podwójne zaciski wykorzystujemy tak jak wspominałem do wyginania C i U kształtnych detali lub bardziej skomplikowanych kształtów.
Poniżej zaprezentuję kilka zdjęć z zastosowaniem tych zacisków w praktyce, na prasie Otinus PBO-2563-CNC OT-41.

Otinus Polska Sp. z o.o. (dawniej P.W. REMASZ Michał Obrzut) realizuje projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi priorytetowej 1. Wzmocnienie innowacyjności i konkurencyjności gospodarki regionu Działania 1.5 Opracowanie i wdrażanie nowych modeli biznesowych dla MŚP Poddziałania 1.5.3 Wsparcie procesu umiędzynarodowienia przedsiębiorstw Tytuł projektu: Wejście firmy Otinus Polska Sp. z o.o. (dawniej P.W. REMASZ Michał Obrzut) na rynki zagraniczne poprzez udział w targach. Celem projektu jest dywersyfikacja rynków zbytu, wzrost przychodów firmy, wyszukiwanie partnerów na rynkach zagranicznych, a także promocję gospodarczą regionu. Działania prowadzone w ramach projektu przyczynią się do rozpoznawalności polskiej marki na rynkach międzynarodowych. Dofinansowanie projektu z UE: 637 521,65 zł