Wycinarka laserowa czy plazmowa?

Wycinarka laserowa czy plazmowa?

Wycinarka laserowa czy plazmowa? To, na jaką maszynę powinieneś się zdecydować, zależy przede wszystkim od projektów, które zamierzasz wykonywać. Zarówno jedna, jak i druga maszyna sprawdzą się przy obróbce materiałów innego typu. Opłacalność inwestycji w którąkolwiek z powyższych maszyn będzie zatem zależna od potrzeby użytkownika.

Kiedy sprawdza się wycinarka plazmowa?

Wycinarka plazmowa zapewnia dobrą jakość cięcia, choć nigdy nie będzie to jakość tak wysoka, jak w przypadku wypalarki laserowej. Jeśli potrzebujesz prostych detali, nie wymagających dużej dokładności, ta pierwsza będzie dla Ciebie całkowicie wystarczająca. Należy pamiętać, że łuk plazmy nigdy nie jest idealnie prosty. Plazma ukosuje krawędź tnącą – oznacza to, że krawędź cięcia będzie odzwierciedlała kształt łuku. Czasem wymagana jest drobna obróbka mechaniczna w postaci redukcji gradu, pozostającego na brzegach materiału. Mogą także wystąpić drobne wahania w wymiarze projektu. Wycinarka plazmowa jest rekomendowana przy cięciu materiałów o grubości od 2 mm wzwyż. Nie nadaje się do wycinania otworów mniejszych niż 6 mm, ponieważ jakoś takiego cięcia nie będzie precyzyjna. Jeśli jednak chodzi o blachy o dużej grubości – tutaj plazma ma dużą przewagę nad laserem, który nie sprawdza się tak dobrze przy cięciu blach o parametrach dużo większych niż 20 mm (w zależności od mocy lasera). Warto także dodać, że przecinarki plazmowe generują znacznie mniejsze zużycie energii niż wypalarki laserowe. Również koszty, które musisz włożyć w zakup maszyny do cięcia plazmą są zdecydowanie niższe.

Kiedy sprawdza się wycinarka laserowa?

Z kolei wycinarka laserowa sprawdza się przy detalach wymagających wysokiej dokładności. Laser to inaczej strumień skupionego światła, który tnie z bardzo dużą precyzją. Margines błędu jest naprawdę niewielki, a wymiary wiernie odwzorowane. To wszystko sprawia, że laser sprawdza się przy drobnych i szczegółowych detalach. Jeśli detal ma nierównomierne kształty i/lub bardzo małe otwory, wymagana jest bardzo wysoka jakość cięcia. W tym przypadku wycinarka plazmowa przegrywa z laserem. Laser jest w stanie wycinać otwory nawet o wielkości 0,1 mm w blasze o grubości 1 mm. Przy dobrym ustawieniu parametrów wycina dany element na „gotowo”, czyli nie potrzebna jest dalsza obróbka mechaniczna. Krawędź jest równa i nie ma pozostałości w postaci gradu. Ponadto wycinarka laserowa potrafi ciąć bardzo szybko. W przypadku cięcia stali czarnej lub stali nierdzewnej o grubościach 1-2 mm osiąga prędkości przejazdu sięgające 25 m/min – dla porównania wycinarka plazmowa dochodzi do takiej prędkości jedynie przy jałowych przejazdach, czyli bez wypalania detalu. Laser o mocy 4 kW może ciąć stal czarną o grubości 22 mm (lecz przy wypalarce laserowej o takiej mocy cena wyniesie ok. 500 tysięcy).

Porównanie

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, co jest lepszym rozwiązaniem – zakup wycinarki plazmowej czy laserowej. Wszystko zależy od danego projektu do wykonania; od tego, jaka produkcja przeważa w danym zakładzie.

W razie wątpliwości lub niejasności najlepiej skontaktować się z nami. Nasi pracownicy mają duże doświadczenie i wiedzę na temat maszyn do obróbki blach. Chętnie podpowiemy, jaka metoda będzie lepsza w przypadku konkretnego zapotrzebowania.

Zestawienie najważniejszych zalet wycinarki laserowej i plazmowej

Zalety wycinarki plazmowej:

  • niska cena inwestycyjna (nawet 5-krotnie niższa cena w porównaniu do lasera)
  • niski koszt eksploatacji
  • niezależnie od źródła plazmy – cięcie w stali czarnej (dla systemu cięcia maxpro200) może wynosić aż do 50 mm
  • idealna do produkcji, w których dokładność wyciętych detali nie musi być perfekcyjna, a wystarczy dobra
  • idealna dla małych i średnich firm, które nie mogą sobie pozwolić na zakup droższej maszyny

Zalety wycinarki laserowej:

  • perfekcyjna jakość cięcia, możliwość wycinania bardzo drobnych detali
  • brak żużlu na krawędzi obrabianej
  • bardzo wysokie prędkości cięcia
  • w przeciwieństwie do plazmy, materiał obrabiany nie musi być przewodzący
  • Maszyny występują w wielu konfiguracjach. Zamknięte, otwarte, ze stołem wymiennym i/lub z obrotnicą do profili.