Stemple typu rogi to specjalne narzędzia z wyfrezowaniem, są nam potrzebne głównie kiedy wyginamy skrzynki, pokrywy o kształtach zamkniętych. W dalszej części artykułu dowiesz się więcej na ich temat.

Rogi – skąd ta nazwa?

Nazwa rogi bierze się od specjalnego kształtu fragmentów stempli do gięcia, przeważnie umiejscowionych skrajnie. Zdarzają się sytuacje, gdzie są obrócone do wewnątrz, zwłaszcza podczas wykonywania bardziej skomplikowanych detali, gdzie już wcześniej zagięte fragmenty detalu mogłyby zahaczyć o powierzchnię stempla. Wyfrezowania to specjalna modyfikacja narzędzia, która pozwala na przesunięcie podczas gięcia zagiętego kołnierza w obszar, w którym normalnie znajdowałby się korpus stempla.

Przykład zaginanego elementu ze stemplami typu „rogi”

W jakich wypadkach używamy tego typu stempli?

Praktycznym zastosowaniem tego typu narzędzi będzie zaginanie wyrobów takich jak skrzynki czy pokrywy. Więc jak to jest z gięciem skrzynek? Na początku „pudełko” jest wyrobem, który wymaga segmentowego oprzyrządowania (tzn. stempla, a czasami też matrycy podzielonych na sekcje). W Otinus wychodzimy na przeciw takim wymaganiom i swoje prasy, wyposażamy w podzielone na sekcje narzędzia.

Dlaczego to jedyne rozwiązanie problemu? Wszystko ze względu na zaginanie wszystkich czterech boków detalu. Oznacza to, że nie można użyć narzędzia o dowolnej długości, jak w przypadku gięcia otwartego elementu lub profilu.

Podczas wyginania kolejnych kroków zagięta półka z poprzedniego gięcia uderzy nam w stempel. W takim wypadku potrzebujemy stempla o długości dokładnie takiej samej jak długość gięcia. Najbezpieczniej ok 5mm krótszego od zaginanej półki, ale nie mniej ponieważ może wystąpić deformacja w pominiętych obszarach.

Profil elementu zaginanego na stemplach typu rogi
Widok profilu wyginanego detalu, przy użyciu stempli typu „rogi”

Przeważnie podczas wykonywania zamkniętych skrzynek same sekcjonowane narzędzia do pras krawędziowych nie wystarczą. Ze względu na zagięte zakładki/wzmocnienia trzeba jeszcze użyć narzędzi z wybraniami , czyli stempli typu „rogi”.

Zastosowanie stempli typu „rogi”

Stempli typu rogi używa się do gięcia, w sytuacjach gdzie górna półka skrzynki spowoduje kolizję z kształtem stempla. Przykład takiego gięcia można zobaczyć poniżej. Rogi są w takim wypadku jedynym rozwiązaniem na zagięcie, oraz wyciągnięcie z maszyny zagiętego elementu. Stemple tego typu znajdziesz m.in.: u polskiego producenta narzędzi Plasmet.

Skrzynki z większymi półkami (wymiarami po wygięciu) wymagają specjalnego opracowania rogów. Zwłaszcza, jeśli gięcie skrzynki lub panelu będzie się odbywało pod kątem innym niż 90 stopni.

Tak więc zanim zaczniemy planować gięcie skrzynek, musimy odpowiedzieć sobie na dwa pytania. Po pierwsze w jakiej kolejności wygiąć detal (wykorzystując narzędzia segmentowe + rogi do ostatnich wewnętrznych zagięć), a po drugie jak wyciągać detal po wykonaniu na gotowo z pola roboczego.

Poprzez problemy z wyciąganiem mam na myśli fakt, że po ostatnim zaplanowanym gięciu nie zawsze można po prostu wyciągnąć detal. Sposób podobny, do umieszczenia go w prasie krawędziowej się nie sprawdzi. Często trzeba obrócić obrabianą część po jej przekątnej. Oczywiście nawet to przełożenie czasami nie wystarcza chociaż pozwala nam na zdemontowanie stempli zwanych rogami w wyniku czego jesteśmy w stanie wyciągnąć z pola roboczego wygięty detal.

Pudełko zaginane na stemplach typu rogi
Element, którego nie można zagiąć w inny sposób, niż z użyciem specjalnych stempli.

Podsumowanie

Stempli „horns” ze specjalnie wyfrezowanymi częściami należy użyć w przypadkach, kiedy wcześniej wykonane zagięcia uderzałyby w profil używanego przez nas stempla. Pozwoli to na prawidłowe wykonanie elementu, bez uszkodzeń oraz dodatkowo na swobodne wyjęcie go z pola roboczego naszej prasy krawędziowej. Producenci co krok wymyślają nowe rozwiązania, żeby ułatwić pracę operatorom każdego dnia. W nadchodzących artykułach będę opisywać kolejne „specjalne” rodzaje narzędzi.

Otinus Polska Sp. z o.o. (dawniej P.W. REMASZ Michał Obrzut) realizuje projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi priorytetowej 1. Wzmocnienie innowacyjności i konkurencyjności gospodarki regionu Działania 1.5 Opracowanie i wdrażanie nowych modeli biznesowych dla MŚP Poddziałania 1.5.3 Wsparcie procesu umiędzynarodowienia przedsiębiorstw Tytuł projektu: Wejście firmy Otinus Polska Sp. z o.o. (dawniej P.W. REMASZ Michał Obrzut) na rynki zagraniczne poprzez udział w targach. Celem projektu jest dywersyfikacja rynków zbytu, wzrost przychodów firmy, wyszukiwanie partnerów na rynkach zagranicznych, a także promocję gospodarczą regionu. Działania prowadzone w ramach projektu przyczynią się do rozpoznawalności polskiej marki na rynkach międzynarodowych. Dofinansowanie projektu z UE: 637 521,65 zł