Postęp technologiczny w naturalny sposób prowokuje do podejmowania działań w zakresie udoskonalania sprawdzonych rozwiązań, aby praca przebiegała sprawniej. Odpowiedzią na wyzwania pojawiające się w dzisiejszym świecie są maszyny sterowane numerycznie. Pozwalają nie tylko na zwiększenie wydajności i efektywności, ale też są niewiarygodnie precyzyjne, co stwarza ogromne możliwości do rozwoju dla przemysłu. Przyszłość maszyn CNC jawi się w jasnych barwach, biorąc pod uwagę ich coraz wyższy poziom zaawansowania.

Integracja z 3D wpisana w przyszłość maszyn CNC

Przyszłość maszyn CNC wiąże się także z wykorzystywaniem innych zdobyczy technologii. Tutaj z pomocą przychodzi, chociażby druk 3D. Precyzja, która jest główną zaletą maszyn CNC w połączeniu z możliwością wytwarzania nawet najbardziej wymyślnych kształtów dzięki wykorzystaniu drukarki 3D, może dać niebywałe efekty. Obydwie technologie mają swoje wady i zalety, ale jednocześnie mogą być wobec siebie komplementarne i wykorzystywane z korzyścią dla firmy. Wszystko zależy od materiałów, jakie chcemy użyć, precyzji, jaką chcemy uzyskać i możliwości finansowych, poza tym ogranicza nas tylko wyobraźnia. Zastosowanie zarówno technologii CNC, jak i technologii druku 3D umożliwia stworzenie bardzo skomplikowanego i realistycznego modelu produktu.

Drukowanie 3D

Druk 3D może stanowić dobre uzupełnienie dla technologii CNC.

Jeśli chcesz poznać naszą ofertę wycinarek laserowych, zajrzyj tu: https://otinus.pl/wycinarki-fiber-laser-otinus/

AI – teraźniejszość czy przyszłość maszyn CNC?

Kolejną dziedziną technologii, która umożliwia jeszcze szybszy i lepszy rozwój oraz przyczyniającą się do tworzenia wizji obiecującej przyszłości maszyn CNC jest sztuczna inteligencja (AI). Może być ona wykorzystywana na wiele różnych sposobów m.in. do zwiększania optymalizacji procesów produkcji, wykrywania problemów i w ten sposób możliwości szybkiej reakcji i zapobiegania niechcianym konsekwencjom. Ponadto przyczynia się do obniżenia kosztów i poprawy bezpieczeństwa pracy. Znacząco ułatwia też wdrażanie robotyzacji na większą skalę, przy jednoczesnym zmniejszaniu stopnia wykorzystania zasobów ludzkich.

Sztuczna ręka pisząca po klawiaturze

AI jest wykorzystywana na coraz większą skalę we wszystkich obszarach działalności człowieka.

Więcej o wycinarkach plazmowych znajdziesz tutaj: https://otinus.pl/wycinarki-plazmowe-otinus/

Specjaliści z branży CNC

Robotyzacja i automatyzacja, pomimo że kształtują nową jakość i przyszłość maszyn CNC w procesach produkcyjnych, to nie pomijają jednak całkowicie czynnika ludzkiego. Ich rozwój prowadzi wręcz do tego, że najbardziej rozchwytywani na rynku pracy będą programiści, operatorzy i serwisanci CNC o wysokich kompetencjach i bogatym doświadczeniu. Ludzie ci będą odpowiedzialni za wdrażanie coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań, ich obsługę, ulepszanie i czuwanie nad przebiegiem procesów przebiegających z wykorzystaniem maszyn CNC. Te zawody nie tylko będą rozwijające, pełne wyzwań, ale też również dobrze opłacane. Perspektywiczne zawody są nierozerwalnie związane z przyszłością maszyn CNC.

Pracownik nadzorujący pracę maszyn CNC

Zawody przyszłości związane są z technologią CNC.

Kliknij, aby sprawdzić, jak proste w obsłudze są nożyce gilotynowe: https://otinus.pl/kategoria-produktu/hydrauliczne-nozyce-gilotynowe-otinus/

Ekologia

Rozwój technologiczny musi uwzględniać także kwestie ekologii. Odpowiedzialność pokoleniowa wymaga od nas, aby tworzyć środowisko, które przy jednoczesnym wykorzystywaniu zdobyczy techniki, nie umniejsza znaczenia zrównoważonego rozwoju. Przyszłość maszyn CNC to dbałość zarówno o minimalizację strat ekonomicznych, jak i ekologicznych, stawianie na ekoinnowacje, recykling maszyn oraz odpadów produkcyjnych. W zakresie optymalizowania procesów produkcyjnych i zmniejszania oddziaływania na środowisko przydatne jest też wykorzystanie wspomnianej wcześniej sztucznej inteligencji. Jedną z istotnych kwestii pozostaje też dobór stosowanych środków smarnych, chłodzących i filtrów.

Dbanie o ekologie

Rozwój technologiczny to również odpowiedzialność za kwestie ekologiczne.

Sprawdź, jak może Ci pomóc wielofunkcyjne urządzenie, jakim jest wycinarka laserowa z obrotnicą: https://otinus.pl/kategoria-produktu/wycinarki-laserowe/wycinarki-laserowe-zamkniete-cnc-otinus/

Przyszłość maszyn CNC – wybrane wyzwania

Cyberbezpieczeństwo

Jednym z największych wyzwań, które pojawiło się w procesie rozwoju technologicznego, stała się przestępczość w sieci. Przestępcy internetowi stale udoskonalają techniki i metody okradania pojedynczych użytkowników i instytucji z ich dóbr intelektualnych oraz danych. Priorytetem pozostaje zatem zapewnienie cyberbezpieczeństwa sieci przemysłowych.

Zarządzanie nowymi technologiami

Inne wyzwania dotyczą samego zarządzania nowymi technologiami, tu wymienić wystarczy trudności mogące pojawić się w związku z integracją z istniejącymi już systemami, koszty wdrożenia czy kwestie kosztów związanych z doszkalaniem pracowników w tym zakresie. Pojawiają się także wątpliwości związane z aspektami etycznymi i społecznymi wykorzystywania AI w procesie produkcji, obróbki CNC. Przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa danych, pracy i pewności zatrudnienia. Zwłaszcza że postępująca automatyzacja może prowadzić w przyszłości do niedoborów kadr.

Podsumowanie

Przyszłość maszyn CNC to zarówno szanse, jak i wyzwania stojące przed przedsiębiorcami. Kluczową kwestią pozostaje zachowanie równowagi pomiędzy uzyskiwanymi korzyściami a odpowiedzialną postawą za środowisko naturalne i społeczne. Rosnące wymagania rynku i klientów będą powodować, że będziemy obserwować stały rozwój, a nowe technologie będą coraz lepiej dopasowane do użytkownika. Pozostaje nam z niecierpliwością wypatrywać znaczących przełomów technicznych, które będą zmieniać świat, jaki dotąd znaliśmy. Urządzenia sterowane numerycznie to odpowiedź na potrzeby i dążenia zorientowanych przyszłościowo przedsiębiorców.

Otinus Polska Sp. z o.o. (dawniej P.W. REMASZ Michał Obrzut) realizuje projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi priorytetowej 1. Wzmocnienie innowacyjności i konkurencyjności gospodarki regionu Działania 1.5 Opracowanie i wdrażanie nowych modeli biznesowych dla MŚP Poddziałania 1.5.3 Wsparcie procesu umiędzynarodowienia przedsiębiorstw Tytuł projektu: Wejście firmy Otinus Polska Sp. z o.o. (dawniej P.W. REMASZ Michał Obrzut) na rynki zagraniczne poprzez udział w targach. Celem projektu jest dywersyfikacja rynków zbytu, wzrost przychodów firmy, wyszukiwanie partnerów na rynkach zagranicznych, a także promocję gospodarczą regionu. Działania prowadzone w ramach projektu przyczynią się do rozpoznawalności polskiej marki na rynkach międzynarodowych. Dofinansowanie projektu z UE: 637 521,65 zł