W poprzednim artykule pisaliśmy o tym, jaka jest różnica pomiędzy wycinarką plazmową a fiber laser. Być może już zdecydowałeś, że wypalarka laserowa to rozwiązanie najlepsze dla Ciebie. Pierwsze pytanie, które teraz prawdopodobnie się Tobie nasuwa, to pytanie o moc lasera, na jaką powinieneś się z decydować.

Czego potrzebuje Twój warsztat

Wybór mocy źródła lasera powinien być dostosowany optymalnie do Twoich potrzeb. Zastanów się, czego najbardziej potrzebuje Twój warsztat, jaka jest jego specyfika. Czy zamierzać wycinać usługowo (wówczas prawdopodobnie grubość ciętych materiałów będzie bardziej zróżnicowana) czy może potrzebujesz wycinarki wyłącznie na potrzeby własnego zakładu. Warto przy tym sprecyzować, jakiego typu materiały są najczęściej obrabiane w Twoim warsztacie.

Generalna zasada jest taka dotycząca źródła lasera przedstawia się analogicznie do źródła plazmy w wycinarce plazmowej. Im grubsze detale chcemy wycinać, tym większe potrzebne jest nam źródło. Oczywiście, należy mieć na uwadze fakt, że większa moc maszyny wiąże się również z jej wyższą ceną. Większość dostępnych na rynku maszyn dysponuje mocą 2-6 kW. Jakkolwiek na rynku istnieją także wypalarki fiber laser o większej mocy – koszty ich produkcji, a przez to ich ceny są w często nieosiągalne.

Czy duża moc wycinarki Fiber laser jest opłacalna?

Wybór wypalarki o dużej mocy może być nieopłacalny dla wielu przedsiębiorstw. Wynika to z dużej różnicy cen pomiędzy generatorami o zwiększonej mocy, co nie zawsze idzie w parze z proporcjonalnie większą ich wydajnością. Największy przyrost efektywności w stosunku do ceny występuje w momencie gdy porównujemy wycinarki o mocy 1kW z wycinarką o mocy 2 kW. Tutaj widzimy, że grubość ciętych blach wzrasta o 50%, a w przypadku stali czarnej czy mosiądzu – nawet dwukrotnie.

Specyfikacja techniczna dla wycinarki laserowej 1kw i 2kw

Tab. 1 Specyfikacja techniczna

Przy kolejnym zwiększaniu mocy, te różnice w grubości ciętych materiałów nie są już aż tak spektakularne. Przy porównaniu fiber lasera o mocy 3 kW do wypalarki o mocy 4 kW to zestawienie wypada znacznie słabiej.

Specyfikacja techniczna dla wycinarki laserowej 3kw i 4kw

Tab. 2 Specyfikacja techniczna

Czym się kierować przy wyborze wycinarki laserowej

Jak widać, przy wyborze wycinarki o konkretnej mocy warto wziąć pod uwagę nie tylko przewidywalną grubość ciętych blach, ale również rodzaj materiału, z którego zostały one wykonane. Przy cięciu stali czarnej, grubość cięcia blach nawet przy użyciu generatora o mocy 2 kW może dochodzić aż do 16 mm. W przypadku innego tworzywa, takiego jak np. mosiądz, możliwości lasera będą już znacznie mniejsze.

Warto także pomyśleć, jak duża produktywność nas interesuje, gdyż moc lasera wpływa również na prędkość cięcia. Przy stałej grubości ciętych blach wraz ze wzrostem mocy w zwiększa się szybkość pracy maszyny.

Główne zadanie wycinarki Fiber laser

Przy tym wszystkim warto pamiętać, że głównym przeznaczeniem wypalarki laserowej jest cięcie materiałów cienkich. Mając tę świadomość, nietrudno zauważyć, że wybór maszyny o zwiększonej mocy w celu rozszerzenia zakresu możliwości lasera powyżej pewnego pułapu jest ekonomicznie nieopłacalny. Jeśli naszym celem jest cięcie blach o grubości 20 mm lub większej, dużo bardziej korzystną inwestycją będzie dla nas zakup wycinarki plazmowej. Oczywiście, jeśli zależy nam na większej jakości i precyzji cięcia, warto mimo wszystko zainwestować w laser o zwiększonej mocy, jednak nie zapominając o tym, z jak dużym nakładem finansowym wiąże się taka inwestycja.

Otinus Polska Sp. z o.o. (dawniej P.W. REMASZ Michał Obrzut) realizuje projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi priorytetowej 1. Wzmocnienie innowacyjności i konkurencyjności gospodarki regionu Działania 1.5 Opracowanie i wdrażanie nowych modeli biznesowych dla MŚP Poddziałania 1.5.3 Wsparcie procesu umiędzynarodowienia przedsiębiorstw Tytuł projektu: Wejście firmy Otinus Polska Sp. z o.o. (dawniej P.W. REMASZ Michał Obrzut) na rynki zagraniczne poprzez udział w targach. Celem projektu jest dywersyfikacja rynków zbytu, wzrost przychodów firmy, wyszukiwanie partnerów na rynkach zagranicznych, a także promocję gospodarczą regionu. Działania prowadzone w ramach projektu przyczynią się do rozpoznawalności polskiej marki na rynkach międzynarodowych. Dofinansowanie projektu z UE: 637 521,65 zł