W dzisiejszym świecie zaawansowanych technologii, maszyny CNC stanowią prawdziwy przełom w branży obróbki blach, oferując niezrównaną precyzję, efektywność i automatyzację. Te zaawansowane urządzenia zmieniły oblicze produkcji, pozwalając na realizację skomplikowanych projektów z niespotykaną dotąd dokładnością i szybkością. W tym artykule wyjaśnimy Ci czym są maszyny CNC, wprowadzimy Cię do świata technologii CNC, a nawet dowiesz się jak to wszystko się zaczęło.

Technologia CNC

Technologia CNC opiera się na systemie sterowania, który dzięki wprowadzaniu konkretnych danych pozwala uzyskiwać powtarzalne i jasno sprecyzowane efekty. Z tego powodu znajduje zastosowanie szczególnie w maszynach przeznaczonych do obróbki materiałów. Wcześniej maszyny pozwalały wyłącznie na wykonywanie określonej sekwencji ruchów, bez możliwości wprowadzania zmian. Zastosowanie komputerowego sterowania urządzeniami numerycznymi pozwala natomiast na przeprogramowanie ich w dowolny sposób.

Kliknij, by sprawdzić gamę sterowników w naszych prasach krawędziowych: https://otinus.pl/prasy-krawedziowe-otinus/

Maszyny CNC – co to?

Maszyny CNC to skrót od Computerized Numerical Control, co oznacza nic innego jak komputerowe sterowanie urządzeniami numerycznymi za pomocą tzw. kodów sterujących. To popularne maszyny wykorzystywane w przedsiębiorstwach produkcyjnych, które znacznie ułatwiają i przyspieszają pracę oraz pozwalają przejść na wyższy poziom efektywności oraz precyzji. Ponadto za ich sprawą możliwe staje się wyeliminowanie ryzyk związanych z możliwymi błędami popełnianymi przez człowieka podczas wykonywania pracy manualnej. Odpowiednio zaprogramowane maszyny pozwalają na produkcję elementów i części o takich samych parametrach, stąd ich kluczowe znaczenie dla przemysłu. Cała komunikacja ma miejsce między użytkownikiem a urządzeniem poprzez przyjazny w obsłudze interfejs.

Na zdjęciu powyżej możesz zobaczyć wycinarkę plazmową podczas pracy.

Maszyny CNC – skąd się wzięły?

Za moment narodzin technologii CNC uznaje się niekiedy złożenie wniosku patentowego dotyczącego urządzenia sterowanego silnikiem do pozycjonowania obrabiarki. Należy jednak wspomnieć, że zaledwie pięć lat wcześniej w 1952 roku Richard Kegg opracował pierwszą frezarkę CNC, a John Parson i Frank Stulen przyczynili się do powstania maszyny sterowanej numerycznie. Jednak ze względu na ogromne koszty, ten projekt badawczy został wstrzymany. Na szczęście w 1957 roku pracownikom firmy Giddings & Lewis udało się opracować maszynę znacznie tańszą w procesie produkcji. Niekiedy wyróżnia się jeszcze poszczególne wynalazki, które powstawały na przestrzeni lat i stały się elementami składowymi kompletnych systemów CNC. Wymienia się tutaj począwszy od 1890 roku system kart do perforowania danych, taśmę magnetyczną, śrubę pociągową, a kończąc na silnikach serwo, których rozwój przyspieszył w okresie drugiej wojny światowej. Dopiero w latach 1970-1980 w obrabiarkach zaczęto stosować mikrokomputery, a pierwsza w pełni sterowana numerycznie maszyna powstała w 1981 roku.

Tokarka

Zdjęcie powyżej ukazuje wiekową tokarkę NC

Maszyny CNC – jak działają?

Przed przystąpieniem do pracy, obrabiarki CNC są programowane w następujący sposób: po pierwsze, stworzenie projektu wytwarzanego elementu/obiektu, co pozwala określić umiejscowienie w przestrzeni, jak i kształt obiektu. Po drugie, określenie ruchów, jakie powinny wykonać narzędzia obrabiające, co następuje na poziomie panelu sterowania maszyny lub komputerach stacjonarnych. Według ustawionych parametrów uwzględniających materiał, etap procesu i oczekiwane rezultaty. Po trzecie, operator uruchamia urządzenie według wprowadzonych do układu sterowania informacji, cały proces obróbki jest wówczas gotowy.

Najbardziej zestandaryzowanym i popularnym językiem programowania rozpoznawanym przez większość maszyn CNC jest tzw. G-code. Pozwala on na realizowanie przez maszyny wielu zróżnicowanych funkcji m.in. takich jak: frezowanie czy wiercenie, które wcześniej były realizowane przez człowieka. W ramach typów układów sterowania wyróżnia się: sterowanie kształtowe obejmujące kompletną obróbkę, odcinkowe ukierunkowane na wytwarzanie podłużnych elementów i punktowe, które wykorzystuje się w kolejnych etapach procesu obróbki.

Kliknij, aby sprawdzić jak proste w obsłudze są nożyce gilotynowe: https://otinus.pl/kategoria-produktu/hydrauliczne-nozyce-gilotynowe-otinus/

Zalety wykorzystywania

Spośród wszystkich mocnych stron korzystania z maszyn CNC należy wymienić przede wszystkim: spójność, precyzję i powtarzalność, to również pewność wysokiej wydajności i niezawodności produktów. Maszyny CNC to inwestycja, która nie tylko się opłaca pod względem finansowym, ale też dzięki nim unikniesz ewentualnych nieporozumień z podwykonawcami. Proces obróbki nie tylko pozwala na szybkie uzyskanie pożądanych efektów, ale też na uniknięcie błędów w sztuce. Za ich sprawą przemysł obróbki blach znacznie zyskał, ponieważ urządzenia te zagwarantowały efektywność pracy, niezwykłą wydajność i prostotę użycia, które są szczególnie istotne przy produkcji seryjnej.

Sprawdź, jak może Ci pomóc wielofunkcyjne urządzenie, jakim jest wycinarka laserowa z obrotnicą: https://otinus.pl/kategoria-produktu/wycinarki-laserowe/wycinarki-laserowe-zamkniete-cnc-otinus/

Zastosowanie maszyn CNC

Liczne zalety sprawiają, że maszyny CNC znajdują zastosowanie w wielu obszarach, począwszy od branży budowlanej, poprzez przemysł elektroniczny, motoryzacyjny aż po lotniczy i kosmiczny oraz wiele innych. To możliwe, ponieważ technologia CNC pozwala na uzyskanie wysokiej jakości wytwarzanych elementów, przeprowadzanie skomplikowanych operacji i jednocześnie umożliwia tworzenie wysoce zaawansowanych detali, co przy użyciu tradycyjnych metod byłoby znacznie utrudnione bądź niemożliwe.

Sprawdź, jak wielofunkcyjnym narzędziem może być spawarka laserowa: https://otinus.pl/kategoria-produktu/spawarki-laserowe-otinus/

Co dalej? – czyli świetlane perspektywy maszyn CNC

Prace nad maszynami sterowanymi numerycznie stale postępują, to prowadzi nie tylko do pożądanego rozwoju, ale również odkrywania wciąż nowych ulepszeń pozwalających na uzyskiwanie zadowalających efektów pracy. Szczególnie, że umożliwiają automatyzację dużej jej części. Coraz bardziej zaawansowane maszyny będą nie tylko usprawniać pracę, obniżać koszty, ale też przyczynią się do uzyskiwania produktów o jeszcze wyższej jakości i stopniu skomplikowania. Przyszłość należy do technologii CNC.

Otinus Polska Sp. z o.o. (dawniej P.W. REMASZ Michał Obrzut) realizuje projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi priorytetowej 1. Wzmocnienie innowacyjności i konkurencyjności gospodarki regionu Działania 1.5 Opracowanie i wdrażanie nowych modeli biznesowych dla MŚP Poddziałania 1.5.3 Wsparcie procesu umiędzynarodowienia przedsiębiorstw Tytuł projektu: Wejście firmy Otinus Polska Sp. z o.o. (dawniej P.W. REMASZ Michał Obrzut) na rynki zagraniczne poprzez udział w targach. Celem projektu jest dywersyfikacja rynków zbytu, wzrost przychodów firmy, wyszukiwanie partnerów na rynkach zagranicznych, a także promocję gospodarczą regionu. Działania prowadzone w ramach projektu przyczynią się do rozpoznawalności polskiej marki na rynkach międzynarodowych. Dofinansowanie projektu z UE: 637 521,65 zł